Çalışma izni ve sigorta için haklarınızı iyi bilmeniz gerekiyor!

ANASAYFAYA GERI DÖN

Çalışma izni ve sigorta için haklarınızı iyi bilmeniz gerekiyor!

Merhabalar, size İşçi Destek Merkezi ile tanışmama vesile olan hadiseyi paylaşmak istiyorum. Adım Khalid, Suriye’den 4 yıl önce geldim. İstanbul Bağcılar’da bir tekstil atölyesinde 2 yıldır çalışıyorum. Aylık maaşım 2500 TL civarındaydı. Bundan 10 ay önce işverenimden çalışma izni çıkarmasını istedim. Çünkü benim dışımdaki işçilerin sigortalı çalıştığını duymuştum. Sigorta kapsamında hakların korunduğunu biliyordum. Çalışma izni ve sigorta çıkartmasını istiyordum. İşimi iyi yaptığım için işte tutmak istiyorlardı ancak sigorta da yapmıyorlardı.

Biraz daha ısrar edince patronum ‘’Ben anlamam o işlerden Muhasebeci ile görüş, sonra tekrar bakarız’’ dedi. Bunun üzerine muhasebedeki şef ile görüştüm. Bana araştıracağını söyledi. Aradan 3 ay geçti, kimse bana bir şey söylemedi. Uygun bir vakitte tekrar muhasebecinin yanına gittim. Çalışma izni ve sigorta konusunu konuşmaya çalıştım. Muhasebeci çok maliyetli olduğunu bunu karşılamalarının mümkün olmadığını belirtti. Diğer işçilerin sigortalı olduğunu söylediğimde ise onlara zorunlu olduğunu belirtti. Ancak çalışma izninin herkes için zorunlu olduğunu biliyordum.

Patrondan çalışma izni ve sigorta talep etmeye devam ettim. Bunun üzerine muhasebeci çalışma izni harcını ve sigorta maliyetini benim ödemem karşılığında çalışma izni başvurusunu yapacağını belirtti. Ben de kabul etmek zorunda kaldım. Muhasebeci benden fotoğraf istedi ve iş sözleşmesi imzalattı. Bunların çalışma izni sürecinde zorunlu olduğunu söyledi. Aradan 1 ay kadar bir süre geçtikten sonra benden çalışma izni harcını istedi, yaklaşık 400 TL ödedim. Sigortalı ve çalışma izinli olarak çalışmaya başlamıştım, 1 yıllık çalışma iznim vardı. Kendimi daha güvende hissediyordum. İşyerinde daha mutlu ve huzurlu hissediyordum ancak bu sevincim çok uzun sürmedi. İlk maaşımı aldıktan sonra gördüm ki muhasebeci 2000 TL yatırmıştı. Hemen odasına çıktım ve maaşımı sordum. Muhasebeci maaşımdan sigorta maliyetini düştüğünü, bir işçinin sigorta maliyetinin 1000TL olduğunu, hatta bunu benim istediğimi, aslında 1500 TL maaş yatırması gerektiğini ancak işvereninin iyi niyeti sayesinde 500 TL düştüklerini belirtti. Beynimden vurulmuşa döndüm. Zaten zor geçiniyordum, şimdi ise 500 TL zarardaydım. Hemen muhasebecinin odasından çıktım. Patronun yanına gittim. Kendisine durumu izah ettim. Konuyu bildiğini sigortalı çalışmayı benim istediğimi bu yüzden de maliyetine katlanmam gerektiğini söyledi. Ne dersem diyeyim patronumu ikna edemedim. Çalışma izni ve sigortanın hakkımı koruyacağını düşünürken maaşımın düşmesine sebep olmuştu. Diğer işçiler maaşını tam alıyorken sigortayı benden keseceklerini düşünmemiştim.

Ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Çalışma izinsiz çalışmaya geri dönmeyi istemiyordum. Ancak maaşımın düşmesi beni çok zor bir duruma düşürmüştü. Başka bir iş arayacak vaktim yoktu ayrıca çalışma izni mi de kaybetmek istemiyordum. Facebookta bir reklam gördüm. ‘’Çalışma Hayatınızdaki Haklarınızı Biliyor Musunuz?’’ başlığı ilgimi çekti. Biraz daha bakınca Suriyeli hazır giyim işçilerine ücretsiz hukuki destek yazıyordu. Genelde internette gördüğüm şeylere itibar etmem. Vakit kaybı gibi gelir benim için. Ancak bu sefer zor durumdaydım ve denize düşen yılana sarılır misali linki tıkladım. Çalışma izni, asgari ücret, iş yerinde kötü muamele vb. hakların yazdığı bir websitesi karşıma çıktı. ‘’Destek Al’’ kısmını doldurup gönderdim. Açıkçası neden yaptım bilmiyorum. Ama bir çözüme ihtiyacım olduğu kesindi.  2 gün sonra Arapça konuşan biri beni aradı, yanında bir avukat olduğunu sorularımızı cevaplamak istediklerini belirtti. Az önce söylediğim olayları onlara da anlattım. Uzun bir süre konuştuktan sonra patronumun yanlış yaptığını çalışma izni harcı ve sigorta maliyetinin işveren tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine hakkımı nasıl savunacağım konusunda hukuki bilgilendirme yaptılar. Alo 170’ten, İstanbul Barosu adli yardımına kadar birçok hukuki yoldan bahsettiler.

Web sitesinden ve avukattan edindiğim bilgiler üzerine muhasebeci ile konuştum. Sigortamın onların ödemesi gerektiğini söyledim. Ödememeleri halinde avukat tutacağımı belirttim. Bunun üzerine muhasebeci ile biraz tartıştıktan sonra patronumu aradı. Patron bundan sonrakiler konusunda böyle bir kesintinin olmayacağını ancak harç parasını ve mevcut kesintiyi bana vermeyeceklerini söylemiş. Websitesinden öğrendiğim bilgilere göre göre o parayı bana geri vermesi gerekiyor. Ancak ısrar etmeyeceğim. Artık hem çalışma izniyle ve sigortalı olarak çalışıyorum hem de tüm işçilik masraflarını işveren ödüyor. İnsan kendi hakkını bilince kimse onu kandıramıyor. Kendi hakkınızı sadece siz savunabiliyorsunuz. Bunun için de haklarınızı bilmeniz gerekiyor. Siteye girip haklarınızı öğrenebilirsiniz. Siteden destek al butonuna tıklayıp form doldurduğunuzda Arapça tercüman destekleriyle size hukuki yönlendirme yapıyorlar.