Keşke en başta kimliğimi çıkarsaydım

ANASAYFAYA GERI DÖN

Keşke en başta kimliğimi çıkarsaydım

Merhaba ben Muhammed, yaklaşık 2 yıldır Bursa’da yaşıyorum. Bursa’ya yasal yollarla gelmediğim için kimliğim yoktu. Kimlik çıkarmayı düşündüm ama arkadaşlarım gerek olmadığını bana kimlik çıkmayacağını söyledi. Ben de ilgilenmedim, hiçbir resmi işim olmadığı için kimliksiz olmam sorun yaratmıyordu. Hatta mahalleden çıkmama gerek kalmıyordu.

Bundan birkaç haftaya kadar her şey yolundaydı. Eşim hamileydi ve doğumu çok yaklaşmıştı. Biz de hastaneye gittik. Ancak eşi olarak benim kimliğim olmadığı için hastaneye giremedik. Sebebini sorduğumda benim de kimliğimin olması gerektiği söylendi. Ben ne yapacağımı bilmiyordum ve kimlik alamazsam çocuğumun doğumu tehlikeye girecekti. Çaresizce düşünürken Bursa Vişne Caddesinde beraber çalıştığım Halid İşçi Destek Merkezi’nden bahsetti. ‘’Web sitesine yazıyorsun onlar seni arıyor soruna cevap veriyorlar.’’ dedi. Benim sorunum işyeri ile ilgili olmadığı için yazmak istemedim. Açıkçası böyle kurumlara da çok güvenmiyordum. Halid mola sırasında telefonundan websitesini açtı. Benim bilgilerimi girip sorunumu yazdı. Benim hiç umudum yoktu ama akşamüzeri 17:00 gibi telefonum çaldı. Usta başından izin aldım ve telefona baktım. Arapça konuşan biri İşçi Destek Merkezi’nden aradığını yanında avukatın olduğunu söyledi. İlk başta hatırlayamadım sonra eşimin durumundan bahsedince Halid’in gönderdiği mesaj olduğunu anladım. Avukat ile görüştüm, durumumu ona anlattım. Eşimin durumunun aciliyetinden dolayı beni Bursa Yıldırımdaki Mülteci Destek Derneği’ne yönlendirdi.

Eşimin durumu acil olduğu için işten izin aldım ve derneğe gittim. Eşimin kimliğinin olmasına rağmen benim kimliğimin olmamasından kaynaklı hastanede doğum yapamama ihtimalini anlattım. Oradaki çalışanlar benimle ve eşimle ayrı ayrı ilgilendiler. Hemşire olduğunu öğrendiğim bir çalışan ile eşim hastaneye gittik. Eşimi hastaneye yatırdık ve bir gün sonra doğum gerçekleşti. Sağlıklı bir kızım oldu. Benim kimlik işlemlerim içinse göç idaresinden randevu alındı. İki hafta içinde kimliğim çıktı ve çocuğumun kimlik başvurusunu gerçekleştirdik. Şimdi onun kimliğini bekliyoruz. Keşke en başta kimlik çıkarsaydım ve bu sorunları yaşamasaydım. Bana destek olan herkese teşekkür ederim.