Acil Durumlarda Ulaşabileceğin 5 Önemli Numara

Acil Durumlarda Ulaşabileceğin 5 Önemli Numara

Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sorularını iletebileceği ve acil durumlarda destek isteyebileceği destek hatları vardır.  Çalışma izni olmayan, asgari ücret altında kazanan, çalışma koşullarının sağlıklı olmadığını düşünen, zorla çalıştırılmaya maruz kalan, iş yerinde kötü muamele ve ayrımcılık gören biriysen, aşağıdaki destek hatlarını arayabilir ve yardım talep edebilirsin. Bu hatların tümünü ücretsiz arayabilir ve kendi dilinde konuşabilirsin.

170 – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi

Çalışma izni olmadan çalıştırılan, işvereni çalışma izni için başvurmayan, asgari ücret altında kazanan, sigortasız çalışan biriysen, ücretsiz hizmet veren 170 numaralı hattı arayabilir, kendi dilinde sorunlarını anlatabilirsin. Yine çalıştığın yerdeki koşulların işçi sağlığına uygun olmadığını düşünüyorsan ya da ayrımcılığa maruz kalıyorsan 170 numaralı hattı arayıp sorunlarını paylaşabilirsin.

155 – Polis İmdat Hattı

Çalışırken hak ettiğin maaşını alamadıysan, İnsan ticareti mağduru isen, iş yerinde cinsel tacize maruz kalıyorsan, iş yerinde 15 yaşından küçük çocukların çalıştırıldığını tespit ettiysen ya da çocuk işçi olarak çalışıyorsan 155’i arayabilirsin.

157 – Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Yabancılar İletişim Merkezi

İş yerinde zorla çalıştırılıyorsan 157 numaralı hattı arayıp kendi dilinde şikayette bulunabilirsin.

444 26 18 – Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Hattı

Hukuki destek almak için Türkiye Barolar Birliği’nin Adli Yardım Hattı 444 26 18 arayabilirsin.

Seninle ilgilenecek bir avukatın belirlenmesinin ardından, avukat ile rahatlıkla anlaşabilmen için tercüme desteği sağlanmaktadır. Bunun için avukatının 0312 292 59 59 numaralı hattı arayıp tercüme desteği talep etmesi gerekmektedir.

Barolar birliğinin hattı sadece avukatlar içindir. Bu numarayı avukatına verebilirsin. Avukat kendisini tanıttıktan ve sicil numarasını verdikten sonra tercümana yönlendirilecek.

444 47 28 – Uluslararası Sağlık Danışma Hattı

Sağlıkla ilgili tüm soruların için Uluslararası Sağlık Danışma Hattı 444 47 28 arayabilirsin.