Acil Sağlık Hizmetleri

Acil Sağlık Hizmetleri

Acil sağlık hizmetleri kaza, yaralanma, ani oluşan sağlık problemleri gibi acil durumlarda kişilere verilen sağlık hizmetlerini kapsar.

Ambulans Hizmetleri: Acil durumun varlığı halinde 112 acil çağrı merkezi aranarak ulaşılan tıbbi yardımdır. 112’yi aradığında acil durumun gerçekleştiği yer bilgilerini, hasta ya da yaralı sayısı gibi bilgileri vermek gerekmektedir. 112 yetkilileri, doğru sağlık hizmetini sunmak adına ek sorular sorabilir, yetkililerin sorularına doğru ve eksiksiz cevap vermek hayati önem taşımaktadır.

Hastane Acil Servisleri: Hastanelerin bünyesinde bulunan ve 24 saat hizmet veren acil servisleridir. Bu servislere yalnızca acil durumların varlığı halinde başvurmak gerekir. Acil hal ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır. Acil servislerde genel olarak ilk tıbbi müdahale ve karşılama hizmeti verilmektedir.

 

Kaynak: http://liveinturkiye.com/acil_saglik_hizmetleri-91.html