E-Devlet Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Nedir? Nasıl Kullanılır?

e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan güvenli bir kamusal internet sitesidir. e-Devlet’in amacı kamu hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. e-Devlet, entegre elektronik hizmetler, kurumlar listesi ve güncel duyurular gibi kısımlardan oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgi ve hizmetlere kolaylıkla erişebilmektedirler.

e-Devlet Nasıl Kullanılır?

Mavi Kart sahipleri ve yabancı kimlik numarasına sahip olan yabancılar www.turkiye.gov.tr adresini kullanarak Türkçe ve İngilizce dillerinde e-Devlet kapısı hizmetlerine erişebilmektedir.

e-Devlet platformu üzerinden sunulan hizmetlerden faydalanabilmeniz için şifrenizin olması gerekir. Şifre almak için bulunduğunuz kentteki PTT şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra ilk girişinizde kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi tamamlamayı unutmayınız. Bu bilgileri tamamlamamanız halinde hizmetlere erişiminiz aksayabilir ve şifrenizi unuttuğunuzda yeniden şifre almanız gerekir.

E-Devlet Platformuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

Sunulan hizmetlerinin bazıları herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeyen hizmetlerdir. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: https://liveinturkiye.com/tr/Page/145/e-devlet-islemleri