Patron çalışma izni almazsa bana da cezası varmış!

Patron çalışma izni almazsa bana da cezası varmış!

İstanbul’da bir tekstil atölyesinde çalışıyordum. Çalışma izni ve sigorta konusunda bir şey konuşmadan, belli bir ücret karşılığında anlaşmıştık. Tekstil atölyesine gide gele hem işi hem de çalışma için gerekli şartları öğrendim. Yan atölyede çalışan arkadaşımın söylediğine göre, biz Suriyeliler iş yerinde çalışırken çalışma izni olmalıymış. Ona da işveren başvurup alıyormuş. Bu durumu patronumla paylaştığımda ‘’Çalışma izni nasıl alınır bilmiyorum böyle çalışacaksan çalış’’ cevabını aldım. Bunun üzerine internetten araştırmaya başladım. مركز دعم العمال web sitesinde Arapça ve Türkçe çalışma haklarının yazılı olduğu bir sayfada çalışma izni için gerekli evrakları not aldım.

Atölyede çay molası sırasında patronun odasına gidip web sitesini gösterdim ve gerekli belgelerin yazılı olduğu sayfayı açtım. Patrona açıkladım ve çalışma iznimi alması konusunda ısrar ettim ancak uğraşmak istemediğini söyledi ve konuyu geçiştirdi. Ben de odadan çıkıp işime geri döndüm ama moralim bozulmuştu.

O akşam eve gittiğimde www.iscidestekmerkezi.org sayfasına tekrar girip biraz daha araştırma yaptım. Çalışma izni almanın bir hükümlülük olduğunu ve çalışma izinsiz çalışmanın 3500 TL cezası olduğunu gördüm. Patrona cezası da 8800 TL’ymiş. Bunun doğru olduğundan emin olmak istiyordum. Web sitesi üzerinden avukatla görüşmeye karar verdim. Formu doldurdum. Sabah işteyken telefonum çaldı ve arayan kişi İşçi Destek Merkezi avukatı olduğunu belirtti. Sorularımı sordum ve bu cezaların doğru olup olmadığını sordum. Avukatta cezaların doğru olduğu ve işverene bundan bahsetmemi söyledi. İstanbul’da kayıtlı olduğum için tüm yasal şartları sağladığımı patronumun çalışma iznine başvurması halinde 2 ay içinde çalışma iznini alabileceğimi belirtti. Telefonu kapattıktan sonra patronun odasına gittim. Ona telefonda konuştuğum her şeyi anlattım ve cezaların çok yüksek olduğunu söyledim. Bunu öğrenen patronum biraz düşündükten sonra tamam başvuracağım dedi. İlk başta beni başından sağmak için böyle bir şey dediğini düşündüm. Aradan birkaç gün geçtikten sonra fotoğrafımı istedi ve başvurduğunu söyledi. Şimdi bekliyorum eğer çalışma iznim çıkarsa size tekrar yazacağım. Tüm çabalarınız için teşekkür ederim.