Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancılar İçin Adım Adım Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancılar İçin Adım Adım Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖNEMLİ; Uluslararası koruma başvuru sahibi veya şartlı mülteci yabancılar, uluslararası koruma başvuru tarihinden 6 ay sonra çalışma izni almak için başvurabilirler.

1-Yabancı ve işveren arasında bir iş sözleşmesi imzalanır.

2-İşveren veya yetkilendirdiği e-bildirge kullanıcısı, e-devlet üzerinden Yabancıların Çalışma İzni Otomasyon Sisteminde e-iması ile işyeri kaydı oluşturulur. (E-imzayı Bilgi Teknolojileri Kurumunun (BTK) yetkilendirdiği kurumlardan temin edebilirsiniz.)

3-İşveren ‘Başvuru Yap’ menüsüne girerek ‘Uluslararası Koruma’ sekmesinden istenen bilgi ve belgeleri doldurur ve sisteme yükler. E-imza ile onaylayarak başvuruyu tamamlar. (Başvurunuzun değerlendirme sürecini ‘Başvuru Takip Menüsünden takip edebilirsiniz)

4-Başvurunun Bakanlığımızca olumlu değerlendirilmesi halinde tarafınıza bildirilecek olan çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli ilgili banka hesaplarına ayrı ayrı yatırılır.

5-Yabancı adına düzenlenmiş olan çalışma izni kartı PTT Kargo ile işyeri adresinize gönderilecektir. (PTT Kargo Takip sistemi üzerinden çalışma izni başvuru numaranızın önüne 268004 sayısını ekleyerek elde edeceğiniz 13 haneli barkod numarası ile gönderi takibini yapabilirsiniz.)

6-İşveren, yabancının çalışma izni onay tarihinden itibaren 30 gün içinde, bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak sigortalı işe giriş bildirgesi vermek zorundadır.

(Sigorta primlerinde esas alınacak tutar yabancının çalışma izni başvurusunda beyan edilen ücretten daha düşük olamaz.)

İSTENEN BELGELER

Yabancılar için:

İş sözleşmesi, yabancıya ait biyometrik vesikalık fotoğraf, pasaport, diploma

İşveren için:

Vergi levhası, Ticaret sicil gazetesi, işyeri bilançosu, işyeri faaliyet belgesi, ön izin belgesi (Yabancı, sağlık meslek mensubu ise Sağlık Bakanlığından; eğitim meslek mensubu ise Millî Eğitim Bakanlığından, ön izin belgesi alınır.)

Başvuru için; https://ecalismaizni.csgb.gov.tr/

 

Kaynak; https://www.csgb.gov.tr/media/87024/adim-adim-tr-bakanlik-logo-2021-2.jpg