UNHCR Türkiye’de Kayıt Alma İşlemlerini Sonlandırdı

UNHCR Türkiye’de Kayıt Alma İşlemlerini Sonlandırdı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 10 Eylül 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de kayıt alma işlemlerini sonlandırdığını duyurdu. UNHCR’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu tarafından görevlendirilen ulusal makam olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM), uluslararası koruma başvurularını kayıt altına alma ve değerlendirmekle sorumludur. UNHCR, kuruluş aşamasında uluslararası koruma başvuru sahiplerinin kayıtlarının alınması ve sevk süreçleri de dahil olmak üzere GİGM’e destek olmuştur. 10 Eylül 2018 tarihinden itibaren UNHCR’ın, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusunda bulunmak isteyen yabancıların kayıtlarını almayı sonlandıracağı duyurulur.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusunda bulunmak isteyen yabancılar, ülkeye giriş yapmalarına müteakip illerde bulunan İl Göç İdaresi Müdürlüklerine (İGİM) müracaat ederek başvuru talebinde bulunacaklardır. İGİM’ler bireyler tarafından yapılan uluslararası koruma başvurularının kayıt ve daha sonraki işlemlerini başlatacak ve üstlenecektir.

UNHCR, Türkiye’deki uluslararası koruma başvuru ve statü sahiplerine danışmanlık hizmetleri sunmak da dahil olmak üzere koruma faaliyetlerine devam edecektir. Koruma ihtiyacınız varsa veya Türkiye’deki haklarınız ve yükümlülükleriniz veya prosedürler hakkında danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız, UNHCR’a ve UNHCR’ın ortak kuruluşlarına müracaat edebilirsiniz. UNHCR’ın, uluslararası koruma başvuru sahiplerine ve başvuru sahiplerinin rızası dahilinde uluslararası koruma başvurularıyla ilgili bilgilere erişimi devam edecektir.

Bu bağlamda:

1) UNHCR tarafından daha önce kayıtları alınmış ve illere sevk edilmiş uluslararası koruma başvuru sahipleri:

  • UNHCR’ın size verdiği sevk mektubunda belirtildiği gibi uluslararası koruma başvurusunda bulunmanız için ildeki İGİM’e müracaat etmeniz gerekmektedir.
  • UNHCR ve ortakları, Türkiye’deki uluslararası koruma başvuru ve statü sahiplerine danışmanlık da dahil olmak üzere koruma hizmetleri vermeye devam edecektir. Koruma ihtiyacınız varsa veya danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız, UNHCR’a ve UNHCR’ın ortaklarına müracaat edebilirsiniz.
  • UNHCR’ın, uluslararası koruma başvuru sahiplerine ve başvuru sahiplerinin rızası dahilinde uluslararası koruma başvurularıyla ilgili bilgilere erişimi devam edecektir.

2) Türkiye’ye yeni gelmiş ve henüz İGİM tarafından kayıtları alınmamış kişiler:

  • Lütfen Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en kısa süre içerisinde İGİM’e giderek kayıt başvurunuzu yapınız.
  • İGİM’de uluslararası koruma başvurusunda bulunabilmek için Ankara’da bulunan UNHCR’dan bir sevk mektubu almanıza gerek yoktur. İlinizdeki İGİM’e başvurabilirsiniz.
  • İGİM’de kaydınızı tamamlamanız, Türkiye’de yasal olarak kalmanızı sağlayacaktır. Size üzerinde Yabancı Kimlik Numaranız olan bir Kimlik kartı düzenlenecektir ve bu kimlik kartı Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı gereğince sizin hak ve hizmetlere erişiminizi sağlayacaktır.
  • Uluslararası koruma başvuruları 81 ilde alınırken, mevzuat gereğince bazı illerde daimi ikamete izin verilmemektedir. ikamete izin verilmeyen illerden birinde başvuru yaparsanız, uzun süreli ikametinizin düzenleneceği bir ile sevk edileceksiniz (haritadaki yeşil iller).
  • İGİM ve koruma masaları sahip olabileceğiniz koruma ihtiyaçlarını veya hassas durumları tespit edecektir. Herhangi bir özel ihtiyacınız varsa, lütfen İl Göç İdaresi Müdürlüklerindeki mülakat sorumlusunu bilgilendirin. Yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak başvurunuza öncelik tanınabilir.
  • UNHCR ve ortakları, Türkiye’deki uluslararası koruma başvuru ve statü sahiplerine danışmanlık da dahil olmak üzere koruma hizmetleri vermeye devam edecektir. Koruma ihtiyacınız varsa veya danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız, UNHCR’a ve UNHCR’ın ortaklarına müracaat edebilirsiniz.
  • UNHCR’ın, uluslararası koruma başvuru sahiplerine ve başvuru sahiplerinin rızası dahilinde uluslararası koruma başvurularıyla ilgili bilgilere erişimi devam edecektir.”